korczak Szkoła Podstawowa nr3 w Zielonce
im. Janusza Korczaka
05-220 ZIELONKA ul. W.Wilsona 34/36
tel/fax (0-22)781-9993
e-mail sekretariat
hymn, pokaz
Nagroda XI 2004 Eduseek Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!

Wydarzenia r.szk. 2014/15WWW czyli Wstępniakowe Wyrazy Wyjaśniające

(od autora strony)

    Nasza szkolna strona istnieje od 1 stycznia 2002 roku, więc 1 stycznia 2015 r. będą to jakby trzynaste urodziny. Przesądni uważają 13 za niepomyślną liczbę. Ale dla nas i dla naszej szkoły jest to bez znaczenia. Wiele dobrego wydarzyło się w szkole, co zostało upamiętnione na tej stronie.
    Dzięki istnieniu strony szkolnej nasza wspólnota szkolna umacnia się i jednoczy.

    Uczniowie przez sześć lat pobytu w szkole współtworzą jej historię. Te sześć lat stanowiące ich połowę życia - są dla uczniów bardzo ważne. Do tego elektronicznego Archiwum wracamy chętnie wszyscy, a zwłaszcza absolwenci odszukując wydarzenia, wspominając ważne dni, rozpoznając świat do którego należymy, w którym działaliśmy. Ale jest to świat wirtualny a nie prawdziwy. To tylko małe lustro, które nie wszystko odbija. Są tu miejsca upamiętnione obszernym opisem i wieloma fotografiami. Są i pominięte wydarzenia jak białe plamy na mapie - bo ktoś nie zrobił fotografii, nie przyniósł, nie opisał, chociaż był tam i widział. Te białe plamy czekają na uzupełnienie i współpracę, jak choćby ostatnie Ślubowanie pierwszaków.

    Ta strona nie zamyka się. Będzie nadal pod tym samym adresem, za co dziękujemy pracownikom działu informatyki Urzędu Miasta Zielonka. Udzielenie szkole domeny sp3.zielonka.pl w 2002 r. zawdzięczamy panu K.G.Strzałkowskiemu, który rozpoczął informatyzację miasta. Burmistrz Zielonki pan Adam Łossan w 2004 r. przyznał specjalną nagrodę naszej stronie. Strona wygrała także w dwóch ogólnopolskich konkursach na stronę internetową szkoły.
    Za współpracę przy tworzeniu tej strony serdecznie dziękuję wszystkim dostarczającym zdjęcia i teksty. Najwięcej tekstów napisała pani Ewa Dunin-Wilczyńska, nasz nauczyciel bibliotekarz. Bardzo wiele tekstów napisali uczniowie.

    Od kilku miesięcy Grono Pedagogiczne rozpoczęło wdrażanie się do większej współpracy we współtworzeniu szkolnej strony. Umożliwia to strona działająca w systemie portalu wielodostępowego, w którym każdy nauczyciel może zamieszczać newsy i rozbudowywać swój panel przedmiotowca i panel wychowawcy.

    W dniu 8 grudnia około południa Pani Dyrektor podjęła decyzję o publicznym rozgłoszeniu nowej wersji strony. Właściwie jest to prezent Mikołajkowy i świąteczny pod choinkę od nauczycieli.

    Pokazujemy nową wersję strony Uczniom, Rodzicom i wszystkim nauczycielom, a także wszystkim przyjaciołom i gościom szkoły. Oglądajcie, czytajcie i radujcie się! Nowa wersja strony jeszcze nie jest doskonała i nie musi przejąć wszystkich funkcji poprzedniej strony. Ma jednak mnóstwo zalet i mamy nadzieję, że się Wam Wszystkim spodoba.
 "Wzorowa szkolna łazienka"
Jeszcze trwa konkurs dla szkół w akcji propagującej czystość i higienę w szkolnych łazienkach. Można zagłosować na naszą szkolną galerię z obrazkami i projektami opracowanymi przez uczniów klas 4-6 na lekcjach plastyki i informatyki. Zapraszamy do głosowania!


Perła Baroku
3 grudnia klasy 6 pojechały do Kobyłki, gdzie znajduje się sławny kościół barokowy z malowidłami.

Koleżanki opowiedzą o 11 listopada!
uczennice kl.6 prowadziły lekcję hostoriiw klasie młodszej o wydarzeniach 11 listopada 1918 r.

Góra Grosza
26 listopada wolontariusze i świetlica rozpoczęli zbiórkę pieniążków na wsparcie dzieci z Domu Dziecka.

Dzień Misia
25 listopada na całym świecie obchodzony jest jako święto różnych misiów. Biblioteka organizuje z tej okazji wystawy, konkursy czytelnicze i plastyczne.

Światowy Dzień Życzliwości
21 listopada w szkole pojawiły się plakaty o życzliwości i uśmiechu. Akcję rozpropagowała pani bibliotekarka.

Lekcję prowadzi pani weterynarz
21 listopada dzieci z kl. młodszych poznały tajniki pracy lekarza zwierząt. Pani weterynarz opowiadała o psich chorobach i leczeniu.

Kolega objaśni historię!
w listopadzie uczniowie kl.6 prowadzili zajęcia z historii dla swoich młodszych kolegów. Przygotowali referaty i ciekawe pomoce naukowe - makiety pola bitwy z żołnierzykami.

Policyjna lekcja pierwszaków
19 listopada interesujące szkolenie dla uczniów pierwszej klasy przeprowadzili policjanci, którzy przybyli do klasy wraz z policyjnym owczarkiem. Opowiadali o tresurze psa i jego pracy w policji. Dzieci dowiedziały się także, jak zachować się w razie spotkania z groźnym obcym psem.

Spotkanie z rycerzami
18 listopada w ramach zajęć z historii naszą szkołę odwiedzili dwaj rycerze. Na spotkanie zaproszone były klasy 5. i 6. Uczniowie dowiedzieli się jak od pazia poprzez giermka zostawało się rycerzem oraz jakie każdy z nich miał obowiązki. Niektórzy z obecnych mogli na własnej skórze poczuć ciężar metalowej zbroi czy kutego miecza. Nie obyło się bez walki, na szczęście nie polała się krew! Oczywiście nie zabrakło też wątku miłosnego, w którym świeżo pasowany na rycerza Marcin przysiągł miłość pięknej Helenie. Wszyscy śmiali się do rozpuku! W swoje opowieści rycerze wplatali wątki historyczne, w tym daty oraz imona królów, dzięki czemu uczniowie zupełnie bez wysiłku mogli przypomnieć sobie istotne dla Polski wydarzenia. Podczas tej krótkiej lekcji wszyscy przenieśliśmy się na chwilę w przeszłość a na szkolnym korytarzu jeszcze długo po spotkaniu można było usłyszeć uczniów dzielących się wrażeniami po spotkaniu.

BÓBR - konkurs międzynarodowy online
W piątek 14 listopada 2014 przystąpiliśmy do międzynarodowych informatycznych zawodów on-line. W tym samym czasie te same zadania rozwiązują zawodnicy startujący w tej samej kategorii wiekowej, pochodzący z różnych krajów europejskich. BÓBR to konkurs zagadek, szyfrów, labiryntów i zadań problemowych. Mimo kilkunastu awarii połączenia z serwerem konkursu, które wyniknęły po stronie organizatorów, konkurs udało się przeprowadzić. Uczniowie otrzymali dodatkowy czas - prawie pół godziny na dokończenie rozwiązywania. Startowali głównie uczniowie z klas 6B, 5C, 6C, 5A oraz kilka osób z pozostałych klas. Większość zawodników była dobrze przygotowana, bo przeszła trening na zadaniach z poprzednich lat. UWAGA! BÓBR będzie powtórzony dla klas 4-6

Bookcrosing, czyli zielonkowskie uwalnianie książek
W Szkole Podstawowej Nr 3 w Zielonce - od początku jej istnienia biblioteka szkolna prowadziła i nadal prowadzi zbiórkę książek. Każdy kto posiada w domu książki które przeczytał i nie są już mu potrzebne, może podzielić się nimi z innymi przynosząc je do biblioteki szkolnej. Na tym polega bookcrossing czyli akcja uwolnij książkę. Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem. Książki przynosili do biblioteki uczniowie, rodzice, mieszkańcy Zielonki, nawet poprzedni burmistrz pan Łossan. Dzięki tej akcji najpierw wzbogaciła się biblioteka szkolna, która posiada ok. 3000 książek z darów. Bibliotekarz przeprowadzał selekcję, część zostawiał w bibliotece, a część która nie nadawała się do szkolnej biblioteki, bo były to np. książki zniszczone lub dla dorosłych, wystawione były na stoliku w holu szkolnym i każdy mógł sobie wziąć, wymienić lub za przysłowiową złotówkę zakupić książkę. Tę przysłowiową złotówkę można było wrzucić do puszki stojącej na stoliku (nikt nie pilnował książek) i w ten sposób wspomóc bibliotekę szkolną, która boryka się z brakiem pieniędzy, gdyż w związku z kryzysem finansowym od kilku lat nie otrzymuje żadnych dotacji. Okazało się, że jest to nie tylko dobry pomysł wspierania czytelnictwa, ale również biblioteka szkolna zarobiła 2 lata temu 300 zł, w zeszłym roku szkolnym 400 zł. i w tym ok. 100 zł. Za zarobione pieniądze zakupiono wiele nowości dla uczniów. Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 3 wzięła też udział w Programie Biblioteki Narodowej - Porozumienie o Współpracy Partnerskiej i jako jedyna w Zielonce zakwalifikowała się do projektu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonce. W ramach projektu zostały zakupione książki dla dzieci i młodzieży, w tym spora liczba lektur, które dostępne są w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. 11 Listopada 33. W poprzednim roku szkolnym Rada Rodziców przekazała na wsparcie biblioteki szkolnej 1000 zł. Dzięki tym środkom możliwe było znaczne poszerzenie księgozbioru.

11 Listopada - Święto Niepodległości
11 listopada delegacja szkoły z pocztem sztandarowym wzięła udział w miejskich uroczystościach w rocznicę odzyskania Niepodległości. Pod pomnikiem harcerzy i mieszkańców Zielonki rozstrzelanych przez Niemców 11 listopada 1939 odbył się uroczysty apel poległych. Po mszy św. w kościele M.B.Częstochowskiej mieszkańcy Zielonki odśpiewali Rotę M.Konopnickiej. Chór naszej szkoły pod kierownictwem pani Ewy Biskupek miał swój udział w tym wydarzeniu, które łączy współmieszkańców naszego miasta w poważnym i podniosłym nastroju, pełnym szacunku dla tych, którzy kochali Polskę i walczyli o Nią, i zginęli dla Niej.

Apel z okazji Święta Niepodległości
7 listopada 2014 (piątek) cała szkoła spotkała się na dużej sali na uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 5B pod opieką nauczyciela historii pana Mariusza Wosia oraz swego wychowawcy pana Marka Staworko. Uczniowie odegrali scenki ilustrujące wydarzenia historyczne poprzedzające odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli pod zaborami. Wysłuchaliśmy nastrojowej pieśni Przemysława Gintrowskiego odśpiewanej przez Martynę. Chłopcy wyrecytowali kilka wierszy. Przypomniano postać Józefa Piłsudskiego oraz kilka innych ważnych osób w świecie polityki międzynarodowej, a także postaci z historii Polski, które podejmowały wysiłek organizowania na nowo państwowości. Chór szkolny kierowany przez nauczycielkę muzyki pania Ewę Biskupek-Pryt zaprezentował kilka pieśni legionowych. Wszyscy zapamiętają że w tym roku mieliśmy 96 rocznicę odzyskania niepodległości, a za 4 lata będzie okrągła setna rocznica.

Szkolenie Rady Pedagogicznej
5 i 12 listopada Rada Pedagogiczna miała miała ciekawe szkolenie z zakresu kształtowania relacji interpersonalnych w szczególnych sytuacjach.

Comenius L.O.L - lekcja przyrody 4kl
06 listopada klasa 4a wyznaczała za pomocą kompasów kierunki w terenie. Uczniowie najpierw narysowali kredami swoje własne róże kierunków, potem dokładnie przećwiczyli orientację w terenie wykonując kierunkową gimnastykę, a na sam koniec sprawdzili swoją orientację w sytuacji ekstremalnej - podczas gry w szczególną odmianę berka. Zajęcia terenowe były przeprowadzone zgodnie z założeniami programu Comenius LOL.

Wycieczka kl.6 na cmentarze
6 listopada klasy szóste wraz z wychowawcami i księdzem Piotrem pojechały na wycieczkę do Warszawy na cmentarze, odwiedzając groby zasłużonych postaci z historii Polski. Uczniowie mieli okazję przejść się alejami Cmentarza Powązkowskiego (tzw. Stare Powązki) oraz Cmentarza Wojskowego na Powązkach (tzw. Powązki Wojskowe). Przewodnicy szczegółowo i dokładnie oprowadzili grupy wskazując nagrobki wybitnych Polaków. Można było dowiedzieć się wielu szczegółów oraz anegdot z życia polityków, aktorów czy sławnych mieszkańców Warszawy. Następnie wszyscy udali się autokarem do kościoła pw. św. Stanisława Kostki. Na miejscu każdy zapoznał się z życiorysem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W muzeum znajdującym się przy kościele uczniowie mieli możliwość zobaczyć prywatne rzeczy księdza, zobaczyć czym się zajmował oraz zrozumieć dlaczego jego nauki są ważne do dziś. Dzięki pięknej pogodzie humory i zainteresowanie wśród uczniów było duże. Wszyscy z niecieprliwością czekają na kolejną wycieczkę :)

Wycieczka do MIBMIK i ZOO
W ramach zajęć programu unijnego, we wtorek 4 listopada, skorzystaliśmy z zajęć w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej. Zajęcia pod tytułem "Bądź zdrów jak ryba" dotyczyły badań prowadzonych w instytucie, w których organizmem modelowym jest rybka danio. Uczesnicy mieli możliwość zapoznać się z filmem o projekcie "Fish Med", przyjrzeć się pracy z mikroskopem, testować próbki wody, a przede wszystkim zrozumieć dlaczego rybka danio pomaga w leczeniu ludzkich chorób. Na koniec chętni, pozując do zdjeć, wcielili się w rolę rybek danio. Po zajęciach poszliśmy na spacer w ZOO, gdzie staraliśmy się wypełnić zadania na kartach pracy, które dotyczyły różnych spotkancych zwierząt. Wiele zwierząt nam się podobało jednak największą sympatię wzbudził niepozorny i zagadkowy pudu.

Apele porządkowe
W dniu 4 listopada poszczególne roczniki klas spotkały się z panią Dyrektor Joanną Zielenkiewicz na krótkich apelach porządkowych. Klasy czwarte otrzymały szczegółową informację o zmianach w zasadach ich przychodzenia do szkoły na lekcje. Jeśli uczeń kl.4 przychodzi do szkoły dużo wcześniej niż zaczynają się jego lekcje planowe, to musi zapisać się do świetlicy na taki dzień. Także po południu uczniowie klas 4 mają być zapisani do świetlicy. Nie można przebywać w sali jadalni bez nauczyciela. Niektórzy uczniowie pomagają pani bibliotekarce i mogą przebywać pod jej opieką w bibliotece. Jeśli w czytelni akurat nie ma lekcji, to po południu mogą tam przebywać uczniowie pod opieką pani bibliotekarki. W listopadzie rozpoczyna się korzystanie z nowego placu zabaw. Odbywa się to wyłącznie pod opieką nauczyciela - podczas lekcji oraz podczas najdłuższej przerwy (obiadowej). Prawo do korzystania z wyjścia na wybieg i wyjścia na placyk zabaw otrzymują klasy czwarte na przemian z klasami piątymi i klasami szóstymi czyli każdy rocznik co trzy dni. Niezależnie od pogody uczniowie mogą wtedy wyjść na wybieg (po ubraniu kurtek z szatni). Niewskazane jest przebywanie na mokrym i błotnym podłożu. Nowy placyk zabaw jest otwarty od rana do zmroku. Jeśli nie odbywają się na nim zajęcia dzieci z nauczycielem, to jest otwarty i udostępniony dla mieszkańców. Warunkiem jest przestrzeganie zamieszczonego na placyku regulaminu korzystania z urządzeń. Dzieci mogą przebywać na tym placu zabaw wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Niedługo zostanie dokonana ocena skuteczności wdrożenia nowych zasad.

1 listopada - Święto Wszystkich Świętych
2 listopada - Dzień Zaduszny, wspomnienie wszystkich zmarłych

3 listopada o godz. 18 w kościele parafialnym p.w. św.Jerzego w Zielonce Bankowej będzie odprawiona msza św. w intencji zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły


Wycieczka klas czwartych do Teatru Rampa
Klasy czwarte udały się do teatru na spektakl pod tytułem Pinokio przygotowany według książki pod tym samym tytułem.

L.O.L.-Comenius, kalendarz
świetlica zorganizowała lekcję na zewnątrz budynku. Na diagramie kalendarza roku dzieci miały zadania i zagadki o kalendarzu i miesiącach.

"Radosna szkoła" - Nowy plac zabaw
W końcu października oddano do użytku kolorowy plac zabaw sfinansowany w ogólnopolskiej akcji "Radosna szkoła". Urządzenia na placu zabaw są pomysłowe, kolorowe, bardzo urozmaicone. Na placu umieszczono regulamin. Pierwsze wizyty na placu zabaw odbyły się 31 października. Dzieci z klas młodszych pod opieka nauczycielek i bacznym okiem pani dyrektor zaznajomiły sie z możliwościami wspaniałej rekreacji na powietrzu.

Pasowanie na Pierwszaka
28 października 2014 wieczorem uczniowie klas pierwszych wraz z rodzicami i rodzinami przybyli na uroczystość do szkoły. Pani Dyrektor przyjęła ślubowanie od naszych najmłodszych uczniów.

Projekt Comenius L.O.L. - matematyka w kl. 2c
28 października klasa 2c, korzystajac z pięknej słonecznej pogody, rozwiązywała łamigłówki i skomplikowane zadania matematyczne w terenie. Pani Małgorzata Antoniak, pomysłodawczyni zajęć i autorka zadań na swieżym powietrzu, podzieliła klasę na zespoły 3 -4 osobowe, których celem było wykonanie poleceń na każdej z 6 stacji zadaniowej. Wszystkie zespoły po wykonaniu zadania uzyskiwały wpis na karcie zadań potwierdzający zaliczenie danej stacji. Wyjaśnienie zadań oraz nadzorowanie ich wykonania oraz zaliczenie były przypadło w udziale asystentkom p. Małgosi - uczennicom klasy 5c. Wywiązały się one ze swej roli liderek grup w sposób znakomity, a drugoklasiści mieli sporo frajdy, starając się jak najszybciej i jak najlepiej rozwiązać zadania budujące umiejętność logicznego myślenia. W krótkich przerwach między kolejnymi stacjami, dzieci mogły uczestniczyć w zabawach ruchowych - podrzucanie woreczka z kaszą lub utrzymywanie kolorowego piórka w powietrzu.

Wszystkie Anioły Małej Ani
26 października w Zielonce odbyło się dwunaste Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci pod hasłem "Wszystkie Anioły Małej Ani". Spotkanie organizują harcerze i Fundacja Follereau. 12 lat temu na przejściu dla pieszych została śmiertelnie potrącona przez samochód mała dziewczynka, poruszająca się na wózku, uczennica naszej szkoły. Była niezwykłą osobowością, wybrano ją do Samorządu Szkolnego. Według jej pomysłów rozwinęły się inicjatywy pomocy, wolontariatu w naszej szkole, a także szeroko już znane Apostolstwo Misyjne Niepełnosprawnych Dzieci. Podczas spotkania przy krzyżu upamiętniającym został odczytany apel do kierowców.

Rocznica Insurekcji
24 października 2014 delegacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystościach miejskich w 220 rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, kiedy w okolicy Zielonki i Kobyłki odbyły się ostatnie potyczki z wojskami rosyjskimi. W parku Dębinki złożono wieńce przy głazie pamiątkowym. Pokaz strojów wojskowych i odegranie rekonstrukcji fragmentu bitwy odbył się w niedzielę na przestrzeniach parkowych.

Dzień estoński projektu Comenius L.O.L
23 października cała szkoła spotkała się na dużej sali, aby zapoznać się z ciekawymi relacjami, filmami i prezentacjami przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli uczestniczących w projekcie. Obejrzeliśmy piękny film o dziejach historii i kultury estońskiej i otym, że dzięki śpiewaniu język estoński nie zaginie. Duet dziewcząt z klasy 6a zaprezentował piękną interpretację sławnego przeboju w języku estońskim. Ciekawostką był także występ grupki uczniów z klasy 4a, którzy pokazali układ taneczny w stylu tańców ludowych estońskich. Na korytarzach szkoły każda klasa umieszczała plakaty o Estonii.

Kurs Języka migowego
20 października w szkole kilka klas miało zajęcia z instruktorem języka migowego. Uczniowie bardzo chętnie i szybko nauczyli się podstawowych gestów.

Wystawa prac z techniki
Mostek dla chomika. 16 października w holu szkoły zaprezentowano prace z techniki wykonane przez uczniów klasy 6c. Mostki dla chomika zostały zrobione z elementów drewnianych i wiązań sznurowych.

Projekt Comenius L.O.L.- świetlica idzie do lasu
15 października dzieci pod opieką pań ze świetlicy na leśnej wyprawie układały obrazki z mchu, liści i paproci.

Projekt Comenius L.O.L. - plastyka, frotaż
W ramach projektu współpracy szkół europejskich Comenius 15 października 2014 odbyły się kolejne zajęcia plastyki na dworze pod hasłem "Lively Outdoor Learning". Tematem lekcji plastyki realizowanym zgodnie z zatwierdzonym programem nauczania w klasie piątej była realizacja praktyczna ilustracji z wyobraźni. Obrazek miał przedstawiać "Zamek Czarnoksiężnika", zatem bajkową wersję nawiązującą do wyglądu znanych zamków średniowiecznych. Technika wykonania pracy to frotaż czyli przecierka. Uczniowie poszukiwali ciekawych powierzchni w najbliższym otoczeniu budynku szkolnego. Znaleziono chropowate powierzchnie muru, korę na drzewach, słoje na deskach placyku zabaw. Gęste kręgi przyrostu rocznego drzew odnaleziono na wierzchach słupków ogrodzenia. Nawet podeszwy butów miały ciekawe wzorki do odbicia. Użyto cienkie kartki i kredki świecowe. Powstały ładne obrazki. Uczniowie wykazali się dużą inicjatywą w poszukiwaniu fakturowych powierzchni w najbliższym sąsiedztwie.

Święto Edukacji Narodowej
Spotkanie z okazji Święta Edukacji Narodowej. 14 października 2014 cała szkoła miała uroczyste spotkanie na sali gimnastycznej. Scenariusz tego dnia opracowała pani Monika Stachowicz, za co serdecznie dziękujemy. Wystąpił chór. Konferansjęrkę prowadziały udzennice z kl.6. Przypomniano dzieje powołania Komisji Edukacji Narodowej. Najmłodsi uczniowie przygotowani przez panią Ewę Biskupek-Pryt pokazali kilka występów ze śpiewem i tańcami. W trakcie spotkania rozstrzygnięto także konkurs o dobrych manierach zorganizowany przez bibliotekę. Wysłuchaliśmy kilku wierszy zaprezentowanych przez laureatów konkursu recytatorskiego. Każda klasa otrzymała zabawne zadanie do wykonania - ułożenie wierszyka na zadany temat- słowo wylosowane. Oficjalnie zakończyła się kampania wyborca do Samorządu szkolnego. Kandydaci przedstawiali siebie i swój program działania. Potem cała szkoła wzięła udział w głosowaniu. Komisją liczącą głosy dowodził pan wicedyrektor Grzegorz Stańczyk. Przewodniczącą Samorządu została wybrana większością głosów Basia Z. z klasy 6c. Na zastępców przewodniczącego wybrano Karola E. z 6b i Weronikę S. z 6c. Po zakończeniu uroczystości na sali nauczyciele mieli jeszcze spotkanie z burmistrzem Zielonki panem Grzegorzem Dudzikiem. Przy tej okazji porzedstawiono prezentację o dokonaniach w ramach projektu edukacyjnego Comenius "Lively Outdoor Learning".Konkurs recytatorski
8 października odbyły się eliminacje w konkursie recytatorskim poezji ks. Jana Twardowskiego.

Bajczytanki Pani Hanki - czyli spotkanie z pisarką
W październiku - miesiącu bibliotek szkolnych odbyło się spotkanie z Hanną Niewiadomską, autorką książek dla dzieci wydawanych pod tytułem "Bajczytanki Pani Hanki". Są to wierszyki skierowane do dzieci przedszkolnych i szkolnych w klasach 0- 3. Autorka czytała dzieciom "Bajczytanki", opowiadała jak się pisze wiersze, skąd się biorą pomysły, jak to się dalej dzieje, że wiersz powstaje. Namawiała dzieci do czytania, przedstawiała im korzyści wynikające z sięgania po książkę. Dzieci szukały różnic między opowiadaniem, wierszem i piosenką. Poznały budowę wiersza, terminy: rym, rytm, zwrotka, pomagały dokończyć pisanie rozpoczętego wiersza, wyszukując rymujące się wyrazy. Razem z pisarką zastanawiały się nad tytułem. Odgadywały również rymowane zagadki. Na koniec uczniowie dostali od autorki kolorowe zakładki do książek z wydrukami wierszy i ilustracji. Można było również zdobyć autograf i zakupić książkę.

Koncert "Powstanie Warszawskie 44"
5 października w sali widowiskowej Gimnazjum Miejskiego odbył się koncert w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego. W koncercie wystąpili także uczniowie naszej szkoły.

Comenius - L.O.L - w Estonii
27 września zakończyło się spotkanie projektu Comenius "Lively Outdoor Learning" w szkole estońskiej w Tallinie. Delegacja wzięła udział w zajęciach w leśnym rezerwacie bagiennym oraz w starym parku sąsiadującym ze szkołą.

Lekcja ze świadkiem historii
18 IX klasy 6 na lekcji historii spotkały się z autentycznym świadkiem wydarzeń z września 1944 w Zielonce, kiedy okupanci zarządzili tragiczną ewakuację.

Kredowy dywan przed wejściem
16 września kl. 4a na lekcji plastyki w terenie wymalowała kredowe szlaki od furtki do drzwi szkolnych. W centralnym punkcie połączono dywany zakreślonym kołem wytyczonym za pomocą sznurka i w nim znalazły się wymalowane inicjały szkoły. Zajęcia w ramach projektu Comenius L.O.L.

Roje motyli na posadzce
10 i 15 września klasy piąte na lekcjach plastyki w terenie malowały kredowe owady o najpiękniejszych skrzydłach. Motylowe gromady osiadły na kostce chodnikowej na placyku. Udało się nawet rozmieścić motyle tak, że utworzyły wielki napis - inicjał klasy. Zajęcia w ramach projektu Comenius L.O L.

Akcja zbierania makulatury
5 września wszystkie klasy przynosiły makulaturę. Pani pielęgniarka pomagała ważyć kolejne paczki. Uczniowie pod opieką pani pedagog zapisywali wagę. Zamówiony transport przyjeżdżał kilka razy, tak dużo zebrano. Dochód będzie przeznaczony na zakup sprzętów treningowych.

70 rocznica wypędzenia mieszkańców Zielonki
5 września delegacja szkoły i poczet sztandarowy wzięli udział w ważnej rocznicy wojennych wydarzeń. Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia z 1944 r., kiedy mieszkańców Zielonki Niemcy wypędzili pod karabinami i przez obóz w Pruszkowie rozesłali do obozów koncentracyjnych, z których nie wszyscy powrócili.

75 rocznica bitwy powietrznej nad Zielonką
3 września delegacja szkoły i poczet sztandarowy wzięli udział w uroczystościach. W kościele wmurowano tablicę pamiątkową w rocznicę bitwy lotniczej. Otwarto ekspozycję historyczną w jednym z najstarszych budynków miasta. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe wydawnictwo - komiks o bohaterskich lotnikach walczących z Niemcami we wrześniu 1939 r.

Rozpoczęcie roku szk.2014-15
1 września 2014 po mszy św. w kościele św.Jerzego społeczność szkolna zebrała się na boisku i odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Pani Dyrektor Joanna Zielenkiewicz powitała uczniów i nauczycieli, przekazując najważniejsze informacje. Pan burmistrz Grzegorz Dudzik życzył wszystkim owocnej pracy, a przedstawicielka Rady Rodziców w miłych słowach zachęcała uczniów do podjęcia nauki i pracy.

Rada Pedagogiczna i Szkolenie
W sierpniu trwały 4-dniowe przygotowania r.szk., szczegółowe obrady, ważne ustalenia i nowe decyzje. Rada przeszła także ciekawe szkolenie dotyczące problemów wychowawczych.
Priorytety uchwalone przez Radę Pedagogiczną na rok szkolny 2014-2015 to: kultura osobista a w szczególności ciche zachowanie - unikanie hałasu. W zakresie działań profilaktycznych kontynuacja programów profilaktyki zagrożeń, zwłaszcza przemocy, uzależnień oraz cyberprzemocy. Planowane są także różne akcje propagowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym - koniecznego zakładania kasków przez rowerzystów i jadących na rolkach, dekorolkach, nartach, łyżwach. Szkoła popiera zdrowy styl odżywiania - szkolny bufet i stołówka mają coraz zdrowszą ofertę żywieniową. Szkoła bierze nadal udział w akcji "Owoce i warzywa w szkole". W ramach współpracy europejskich szkół "Comenius" relizacja drugiego roku projektu "Lively outdoor Learning" - realizacja wielu lekcji przedmiotowych i międzyprzedmiotowych na zewnątrz budynku szkolnego. W ramach projektów edukacyjnych współfinansowanych przez UM i EFS będzie prowadzony komplet wybranych zajęć dla jednej grupy uczniów. We wrześniu rozpocznie działalność wiele typów bezpłatnych zajęć dodatkowych dla uczniów - kółek zainteresowań i zajęć wyrównawczych. Dzieci są objęte opieką logopedyczną i różnymi zajęciami terapeutycznymi na terenie szkoły. Prowadzony jest trening Tomatisa oraz terapia integracji sensorycznej. Aktualna oferta edukacyjna naszej szkoły została rozszerzona o rytmikę w klasach drugich i trzecich. Na koniec roku szkolnego minie pełne 20 lat istnienia - przygotujemy jubileuszowe obchody na wrzesień 2015. W trakcie roku każda klasa weźmie udział w wielu wyjazdach edukacyjnych i lekcjach muzealnych według ustalonego programu. Wkrótce będzie podany terminarz spotkań z rodzicami, szczegółowy terminarz imprez szkolnych. Zmiany w dokumentach szkolnych będą zaktualizowane po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców.
szkoła, Zielonka

poniżej przegląd relacji z większości wydarzeń w projekcie Comenius w r.szk.2013/14

Lively Outdoor Learning
24 czerwca klasa 5b rysowała na dworze kolorową kredą olbrzymie okręgi. Radzono sobie bez użycia cyrkla, ale z pomocą kolegów albo wydłużając zasięg sznurkiem. Narysowano także kilkumetrową pajęczynę, oraz skonstruowano na placyku wielkie trójkąty równoboczne i sześciokąt.

Comenius - LOL, Dzień Islandii
22 maja na dużej sali odbył się pokaz o islandzkiej szkole partnerskiej oraz o przyrodzie i ciekawostkach z Islandii.


Comenius - LOL
w dniach 6-9 maja delegacja naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu projektowym na Islandii, jest relacja


lolZapraszamy do lektury najnowszego wydania gazetki o projekcie Comenius - Lively Outdoor Learning. Teksty opracowali w języku angielskim uczniowie klas 5-6, którzy uczestniczyli już wiele razy w lekcjach projektowych.

Wizyta w redakcji gazety
14 kwietnia grupa uczniów z różnych klas przygotowująca się do opracowania biuletynu pojechała z p. Małgorzatą Zawiszą do redakcji gazety ogólnopolskiej, aby poznać tajniki pracy redaktorów.


Comenius - LOL, zajęcia świetlicy
26 marca dzieci ze świetlicy wraz z panią Justyną powędrowały szukać ciekawych przyrodniczych okazów w najbliższym otoczeniu szkoły, odnaleźć znaki wiosny, rozpoznac i narysować wiosenne kwiaty - pierwsze dary wiosny dla pszczółek.


Comenius LOL - lekcja angielskiego w terenie
10 marca lekcja projektu Comenius-LOL odbyła się w terenie wokół budynku. Polecenia zadań były po angielsku, a wśród czynności pomiary, liczenie i porównywanie wyników.


Comenius - LOL, spotkanie w Rzymie
w lutym odbyło się drugie spotkanie projektowe przedstawicieli szkół współpracujących w europejskim projekcie "Lively Outdoor Learning". Gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa w Rzymie.


projekty logoLogo projektu Comenius LOL
6 lutego przy okazji spotkania na Dniu Włoskim zaprezentowano wybrany ostatecznie symbol dla naszego projektu europejskiej współpracy szkół Comenius - Lively Outdoor Learning czyli w skrócie LOL. Znak łączy pomysły rysunkowe zgłaszane od września. To logo będzie promować ideę prowadzenia ciekawych lekcji różnych przedmiotów na zewnątrz budynku szkolnego.

Comenius LOL - Dzień Włoski
6 lutego cała szkoła wzięła aktywny udział w przygotowaniu, pokazach i konkursach o Italii. Klasy przygotowały plakaty tematyczne, prawdziwe włoskie potrawy do spróbowania, słuchaliśmy pięknej włoskiej piosenki w wykonaniu Ali z 5b, były też konkursy wiedzy z przeróżnych dziedzin dotyczące Włoch i nagradzane pizzą.


Comenius LOL - lekcja w terenie o Powstaniu Styczniowym
5 lutego uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w lekcjach historii na dworze organizowanych w ramach projektu "Lively Outdoor Learning". Zajęcia dotyczyły przebiegu Powstania Styczniowego.


Comenius LOL = Lively Outdoor Learning, lekcja przyrody
12 XII lekcja klas 5a i 5c na dworze, nasz szkolny debiut klas starszych w projekcie Comenius, połączenie kilku ciekawych tematów lekcji z przyrody i języka angielskiego, a mimo niepogody wszystkie zadania praktyczne dzielnie wykonane. Brawo!


Comenius LOL - Dzień norweski
4 XII klasy 4-6 spotkały się na dużej sali. Pani Zawisza opowiedziała o projekcie Comenius i partnerskiej szkole z Norwegii. Klasy przygotowały prezentacje, pokazy i plakaty o Norwegii. Były nawet harce Wikingów.


Comenius LOL - spotkanie w Norwegii
bardzo ciekawa relacja z pierwszego spotkania projektowego w Norwegii, zapraszamy także do zgłaszania pomysłów na logo projektu LOL (forma rysunkowa lub grafika komputerowa). A tu obok nasza tablica informacyjna o projekcie LOL.


Comenius LOL - Zajęcia świetlicowe w terenie
28 października dzieci ze świetlicy z panią Justyną miały zajęcia w terenie, z uzbieranych szyszek, gałązek i kwiatków układano na szkolnym podwórku angielskie nazwy krajów z naszego projektu Comenius - LOL.


Comenius lol - Lively Outdoor Learning
spotkanie projektu Comenius współpracy szkół europejskich w Norwegii. Delegacja naszej szkoły przekazała relacje z wyjazdu na Radzie Pedagogicznej. Nazwa projektu oznacza w przybliżeniu "radosne nauczanie na dworzu". Rozpoczynamy bliższe zapoznawanie nauczycieli, uczniów i wszystkich współpracujących ze szkołą z tą ciekawą ideą. Zbieramy pomysły zajęć i propozycje wsparcia lub współorganizacji.


Comenius LOL - Podchody klasy 2
14.10.2013 r. klasa 2a w ramach projektu Lively Outdoor Learning zorganizowała zabawę terenową - podchody. Dzieci podzielono na dwie grupy. Pierwsza (Pioruny) pod opieką p. Danusi zaznaczała wskazówkami drogę i zostawiała zagadki. Druga grupa (Leśni komandosi) z p. Martą wyruszyła później ich śladem, po drodze rozwiązując pozostawione im zadania dotyczące lasu i ekologii.


Comenius LOL - kolejny projekt europejski w SP3
W nadchodzącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zielonce przystąpi do realizacji nowego wielostronnego projektu współpracy szkół europejskich w ramach programu Comenius. Projekt noszący nazwę Lively Outdoor Learning - LOL, dotyczy wymiany doświadczeń między szkołami oraz nowych pomysłów na zajęcia w terenie.

wydarzenia poprzedniego r.szk. 2013/2014      2012/2013     2011/2012


Komunikaty Dyrekcji

Dyrekcja
W szkole działa Świetlica
terapeutyczna KOLOS.

Dokumenty szkolne:
STATUT
Koncepcja pracy szkoły
Szkolny program wychowawczy
Program profilaktyczny
Stypendia - regulamin
Regulamin boisk
Wewnątrzszkolny System Oceniania
WSO załącznik.1, zał.2, zał.3
Wyprawka pierwszoklasisty
Wyprawka zerówki
Zerówka godziny lekcji
Podręczniki 2014-15
Dofinansowanie "Wyprawka2014"
Plany lekcji r.szk. 2014-15

Nadchodzące wydarzenia
konkurs BÓBR będzie powtórzony!
trwa akcja "Góra Grosza", zbiórka grosików
58 Szczep ZHR i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" jak co roku organizują Akcję Świąteczna Paczka. Harcerze prowadzą będą zbiórkę artykułów spożywczych, słodyczy i artykułów higienicznych do paczek świątecznych dla najuboższych Polaków z Wołynia na Ukrainie. Każda klasa otrzyma karton tekturowy przeznaczone na produkty.
11 XII Dzień hiszpański projektu Comenius
17 XII próbny sprawdzian kompetencji klas 6
19 XII ostatni dzień nauki przed świętami
9 stycznia ostateczny termin zaliczeń i poprawiania ocen

O konkursach 2014/15

WYNIKI SPRAWDZIANU klas 6 2014 r. stanin b.wysoki
średnia SP3Zielonka 30,48 pkt
średnia szkół Zielonki 28,48 pkt
średnia powiatu 26,12 pkt
średni wynik w Polsce 25,82 pkt
krajowy raport 2014
2013 r. stanin wysoki
średni wynik SP3 26,44 pkt
średnia gminy 26,36 pkt
średnia powiatu 24,86 pkt
poćwicz testy z www.edulandia.pl
pobierz test 2004r,2003r

Projekty edukacyjne COMENIUS

2013-2015 L-O-L
Lively Outdoor Learning
czyli "Radosne nauczanie w terenie" to nasz nowy projekt współpracy szkół europejskich z Norwegii, Hiszpanii, Islandii, Włoch, Estonii i Turcji.

norweska
strona
o projekcie
LOL


Bulletin
LOL-Comenius
by SP3
Zielonka
2010-2012 SMArtHomes, zakończony projekt ze szkołami z Estonii, Grecji, Włoch, Norwegii i Islandii. Tematem były problemy energii i pomysły domów energooszczędnych.
Dictionary
Międzynarodowy Słowniczek projektu
SMArtHomes wspólna strona projektu2002-05 projekt "Reading Star"
 

Samorząd Uczniowskidziała pod opieką p. Marty Bednarczyk i p. Moniki Stachowicz.
Wybory 14 października.
Przewodniczącą została Basia Z. kl.6c

Rada RodzicówRada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 w Zielonce zwraca się z gorącym apelem o dokonywanie wpłat. W styczniu 2012 z uzbieranych składek zakupiono dwa projektory multimedialne wysokiej jakości przeznaczone dla klas młodszych. Podczas wakacji 2012 zamontowano projektory podsufitowe w dwóch klasach. W maju 2013 zakupiono tablicę multimedialną do sali matematycznej.
WAŻNA INFORMACJA nr konta:      74 8006 0000 0049 0218 2000 0001
W imieniu Dyrekcji i Szkoły serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom wspomagającym nas organizacyjnie i finansowo. Dziękujemy Rodzicom aktywnie działającym społecznie w Zarządzie Rady Rodziców. Dziękujemy szczególnie za podarowane szkole sprzęty komputerowe. Serdeczne podziękowania dla Pani Anny Frączek za komputery, które we wrześniu 2013 otrzymała szkoła i które zostały już rozdysponowane w salach. W maju 2014 Rada Rodziców ufundowała kompletne wyposażenie tablicy multimedialnej Smart 77" z projektorem bezcieniowym do sali polonistycznej 39 oraz zakupiła zestaw nagłaśniający na imprezy szkolne (kolumny ze statywami i mikrofony bezprzewodowe)
tablica
projektor
mikrofon

INFORMACJA o boisku:
Boisko ze sztuczną nawierzchnią jest dostępne dla chętnych po południu. Obowiązuje przestrzeganie regulaminu.
INFORMACJA dla rowerzystów:
Przypominamy, iż dzieci nieposiadające karty rowerowej mogą tylko pod opieką rodziców uczestniczyć w ruchu drogowym na rowerach. Jazda na rolkach i deskorolkach nie może odbywać się na jezdni - jest to obszar przeznaczony do ruchu drogowego.
Uczniowie klas czwartych przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową (kwiecień 2015). W Strefie Ucznia linki do testów z prawa o ruchu drogowym i krzyżówek drogowych. W roku szk. 2014-15 jesienią egzaminy ponowne dla uczniów starszych klas.

Nowi nauczyciele w r.szk. 2014-15 p. Urszula (Gerej) Marczuk - ped. wspom.
s. Karola Karolina Łukawiecka - religia
ks. Piotr Połomski - religia
- oraz ponownie w SP3:
pan Mariusz Woś - naucz. historii
pani Edyta Sochaczewska - ped.świetlicy
pani Jolanta Szagun j.polski(zastępstwo)
Życzymy sukcesów w pracy w SP3

Godziny lekcyjne i dzwonki
1.lekcja     800-   845
2.lekcja     850-   935
3.lekcja     945- 1030
4.lekcja   1040- 1125
5.lekcja   1135- 1220
  przerwa obiadowa (20 min.)
6.lekcja   1240- 1325
7.lekcja   1330- 1415
8.lekcja   1420- 1505
9.lekcja   1510- 1555

O g ł o s z e n i a
Akcja Bezpieczny Internet Kursy e-learning dla uczniów
Sieciaki.pl - gry, quizy, konkursy

Konkurs Eduseek-Interklasa Stały konkurs na szkolną witrynę www. Głosujmy na naszą szkołę! Codziennie jeden klik z każdego komputera

Korczakiana Korczak Nasz patron Janusz Korczak
Złote myśli Janusza Korczaka
Nadanie imienia szkole
Dzień Patrona 2003
Wiersze o Korczaku (2003/4)
Korczak - rap (2004/5)
O Januszu Korczaku...
Szkoły korczakowskie w Internecie
"Król Maciuś I - wzór bohatera"
Korczak na plakacie
Nasze plakaty z Korczakiem


2012 Rok Janusza Korczaka

Korczakowskie kolorowanki
Rok J.Korczaka na Fb
"Nasz Patron: Janusz Korczak, życie i twórczość" szkolny konkurs albumów zorganizowała biblioteka.

Pamięć i HistoriaWystawy TPZ
Fotografie Zielonki
Zielonkowskie rodziny cz.4
Fotografie nie liczą się z czasem
Szare Szeregi
Zielonka na starych fotografiach
Stan Wojenny - w 25 rocznicę

Rocznica
Przed 12 laty 25 X 2002 zginęła Ania Szałata, nasza uczennica. Książka "BÓG MNIE KOCHA" opowiada dzieje jej krótkiego życia. Książka jest dostępna w bibliotece.

Najciekawsze osiągnięcie naszego absolwenta!
Realizację pełnometrażowego filmu, który jest fabularyzowaną rekonstrukcją tragicznych wydarzeń z 11 listopada 1939 w Zielonce zawdzięczamy naszemu absolwentowiPomysłodawca, autor scenariusza, reżyser i aktor w jednej osobie przy wielkim wsparciu rodziny, przyjaciół, znajomych oraz pomocy mieszkańców Zielonki nakręcił film, dzięki któremu pomijany epizod lokalnej historii może nie tylko być przypomniany miejscowej społeczności, ale może odnajdzie należne mu miejsce w historii oporu i walki o niepodległość Polski.

rok 2014 ogłoszono rokiem Oskara Kolberga(200-lecie urodzin)
Jana Karskiego(100-lecie urodzin)
św.Jana z Dukli (600-lecie urodzin)
rok jubileuszu Uniwers. Jagiellońskiego (650 lat)
Rocznice
500 roczn. bitwy pod Orszą
500 roczn.urodz. św.Teresy, karmelitanki
400 roczn. śmierci EL Greco
400 roczn. śmierci św.Kamila
250 roczn. urodzin M.K.Ogińskiego
220 rocznica Rzezi Pragi
130 r.urodzin i 60 roczn.śm. Z.Nałkowskiej
100 roczn.wybuchu 1 Wojny Światowej
100 roczn. męczeństwa bł.Karoliny Kózka
80 roczn.śmierci Marii Skłodowskiej-Curie
75 roczn. śmierci Romana Dmowskiego
75 roczn. wybuchu 2 Wojny Światowej
70 roczn. Powstania Warszawskiego
30 roczn. śmierci bł.ks.J.Popiełuszki
90 roczn. nagrody Nobla W.Reymonta
Rocznice w 2015
150 urodz, 75 śmierci Olgi Boznańskiej

Zaprosili nas 3.09 środa 75 rocznica bitwy lotniczej 39'
5 IX 70 rocznica ewakuacji Zielonki
13 IX Dni Zielonki, konkursy
24 X rocznica Insurekcji
26 X rekonstrukcja historyczna
26 X Spotkanie dzieci Niepełnosprawnych
11 X Święto Niepodległości
11 X 70rocznica rozstrzelania harcerzy
15 XII jubileusz SP2

Ciekawe osiągnięcia: Szkolne Sympozjum Naukowe 2003,2004
Festyn "Mazowiecka chata" 2003
Festyn Rycerski 2004
Wystawa "Białe kruki" 2004
Dzień Wiosny 2004
Jaskiniowy Dzień Wiosny 2005
Szkolne Kiermasze Adwentowe 2008, 2006, 2005, 2003, 2002
Certyfikat"Szkoły z klasą"
10 lat SP3! uroczystość 2005
Nasze pierwsze
multimedialne
prezentacje
o krajach
europejskich
r.szk.2002/3

Strony tematyczne:
Integracja w szkole
Unihokej
W-F w szkolep.Izabela Milewska

Stałe akcje w szkole: Pomnik harcerzy
rozstrzelanych przez Niemców w lesie w Zielonce 11.XI.1939, udział w uroczystościach rocznicy.
Wolontariat - pomoc potrzebującym
"Góra grosza" zbiórka na Domy Dziecka
bez przemocySzkoła bez przemocy W r.szk. 2009/10 szkoła przystąpiła do programu ogólnopolskiego. Otrzymaliśmy certyfikat.
Akcja: Nie parkuj na "kopertce"
"Podaruj książkę"
"Nasza mała Ojczyzna"
Owoce w szkole W naszej szkole trwa akcja promocji zdrowia i zdrowego odżywiania dofinansowana przez UE i Agencję Rynku Rolnego. Uczniowie klas młodszych otrzymują świeże owoce i warzywa.
Chcesz żyć zdrowo? Nie pal śmieci! Spalane śmieci wydzielają dioksyny, najstraszliwsze dla życia trucizny o opóźnionych skutkach, powodujące nieuleczalne choroby. Dym ze spalanych plastików wchłaniany jest do organizmu, a związki chemiczne wbudowują się w tkanki ludzkiego ciała na zawsze, powodując raka i poważne choroby. Nie spalajmy śmieci i plastików, ale segregujmy, dbajmy o miejsce, w którym żyjemy.

Strefa rodziców Informacje SP3 dla rodziców (dokumenty)
strona Rady Rodziców przy SP3
Polecane strony dla rodziców:
Czy umiemy kochać dzieci?
Cała Polska czyta dzieciom
Strona dzieci sprawnych inaczej
Czy wiesz, w jakim świecie dorosną obecne dzieci?

STATYSTYKI nasi
goście
Map IP Address  Geo Visitors Map

    Klub Kensei
ARCHIWUM To jest strona wydarzeń roku szkolnego 2014/2015 ARCHIWUM
autor: Anna Rozalska Opublikowano: 2014.08.27 Aktualizacja strony: 2014.12.04 Start