Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce
rok szkolny 2012-13

Rocznice

218 rocznica Insurekcji Kosciuszkowskiej

27 października 2012

 

     W sobotę, 27 października w Zielonce miały miejsce obchody 218. Rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Naszą szkołę reprezentowała delegacja z pocztem sztandarowym.

poczet
     Przy kamieniu-pomniku w Parku Dębinki odbyła się uroczystość złożenia kwiatów, z udziałem pocztów sztandarowych, Burmistrzów Kobyłki i Zielonki, delegacji Towarzystwa Przyjaciół Zielonki, kombatantów i przedstawicieli szkół w Zielonce. Tegoroczne obchody rocznicowe miały wyjątkowy charakter, były żywą lekcją historii. Tego dnia gościliśmy w Zielonce grupy rekonstruktorów historycznych z Litwy, Poznania i Kobyłki, którzy przemaszerowali z Kobyłki do Zielonki,aby uczcić pamięć wydarzeń i obrońców Ojczyzny sprzed ponad 200 lat.

pomnik

     26 października 1794 roku, pod Kobyłką rozegrała się bitwa polsko-rosyjska. Oddziały polskie - część tzw. Korpusu litewskiego stoczyły tu przedostatnią wielką bitwę Powstania Kościuszkowskiego. Bój rozegrał się na obszarze od kościoła Św. Trójcy i cmentarza parafialnego w Kobyłce, poprzez dzisiejsze dzielnice Mareta i Maciołki, aż po wydmy leśne w Zielonce.

insurekcja

     Po uroczystości złożenia kwiatów odbył się uroczysty przemarsz w asyście umundurowanych rekonstruktorów na Plac Jana Pawła II w Zielonce, gdzie miał miejsce krótki pokaz musztry oraz prezentacja użycia broni palnej z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej.

pokaz

 

tekst, fot
opracowanie: autor strony

poczta szkolna Stronę opublikował: autor: Anna Rozalska Opublikowano: 2012.10.30 Aktualizacja: 2012.11.27 do strony głównej