Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce
rok szkolny 2012-13

Akcje

"Widzisz zagrożenie - reaguj"
spotkanie w ramach projektu "Bezpieczna Zielonka"

26 listopada 2012

 

     W dniu 26 listopada 2012 w naszej szkole odbyły się spotkania z uczniami klas 4-6 oraz młodszych z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej. Spotkanie to zorganizowano w ramach projektu "Bezpieczna Zielonka" współfinansowanego przez Urząd Miasta i przez Fundusze pozyskane z Europejskich Funduszy Strukturalnych. Spotkanie miało formę pogadanek na temat bezpieczeństwa i różnego rodzaju zagrożeń. W ciekawej pogadance sympatyczna pani policjantka uświadomiła dzieciom, jakie z pozoru zwykłe czynności związane z posiadaniem i korzystaniem z urządzeń w najnowszych technologiach informacyjnych mogą prowadzić do naruszenia prawa. Podała kilka przykładów sytuacji, w których takie naruszenia prawa jest ścigane i podlega postępowaniom karnym.

     Przypomniano o zakazie używania telefonów na zajęciach szkolnych, a zwłaszcza tych wyposażonych w aparaty fotograficzne. Według obowiązującego prawa nie wolno robić fotografii komukolwiek bez jego zgody, ani też rozpowszechniać ich w Internecie.

     Uczniowie otrzymali ważne przestrogi, aby sami nie umieszczali swoich zdjęć w Internecie na portalach społecznościowych. Bardzo trudno jest na prawde skutecznie usunąć jakiekolwiek materiały umieszczone raz w Internecie, ponieważ serwery archiwizujące przechowują kopie miliardów tekstów i fotografii.

     Każdy użytkownik zasobów Internetowych wymagających logowania powinien bardzo dbać o swoje loginy i hasła. Haseł nikomu się nie udostępnia. Hasło powinno być mocne - to znaczy składać się z różnych rodzajów znaków (liter małych i dużych, cyfr i znaków specjalnych) i mieć odpowiednią długość, aby było trudne do odgadnięcia.

     Wyświetlono także krótki film ilustrujący historię nieuczciwego potraktowania cudzej tożsamości internetowej, co skończyło się odpowiedzialnością karną.

foto

foto

 

tekst, fot.:
opracowanie: autor strony

poczta szkolna Stronę opublikował: autor: Anna Rozalska Opublikowano: 2012.12.02 Aktualizacja: 2012.12.22 do strony głównej