Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce
rok szkolny 2012-13

Rocznica

W hołdzie pomordowanym na Wschodzie

11 kwietnia 2013

 

Msza katyńska

     Uroczystości wspomnieniowe w hołdzie zamordowanym w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni odbyły się w Zielonce 11 kwietnia.

zaproszenie na rocznicowe uroczystości
Fragment infografiki z zaproszenia na uroczystości przygotowanego przez UM Zielonka - to sugestywne zestawienie fotografii grudek czarnej ziemi, orzełka na guziku od munduru żołnierskiego i napisu w kolorze czerwonym.

     Miejscem uroczystości był kościół dekanalny Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonce. Zebrali się w nim kombatanci, zaproszeni goście, uczniowie zielonkowskich szkół i mieszkańcy, by wspólnie oddać hołd polskim oficerom, którzy zginęli w okrutny sposób przed 73 laty.

     Mszę św. w intencji ofiar Golgoty Wschodu poprzedziła część artystyczna. Zebrani przypomnieli sobie kontekst historyczny zbrodni katyńskiej w odczytanym tekście, który przygotował Ryszard Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów - Oddział Zielonka. Duet Wojciech Bardowski - Robert Kuśmierski wykonał znane pieśni patriotyczne. Następnie wzruszający program artystyczny przedstawili uczniowie Miejskiego Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

     Po mszy św. składano wiązanki kwiatów w kruchcie kościoła pod tablicą upamiętniającą ofiary Golgoty Wschodu. Wieńce złożyli kombatanci, władze samorządowe Zielonki, przedstawiciele Miasta Kobyłka, a także senator RP Anna Aksamit i starosta wołomiński Piotr Uściński, przedstawiciele szkół i różnych organizacji z Zielonki.

     Delegacja naszej szkoły złozyła kwiaty pod tablicą katyńską - epitafium pamięci ofiar Katynia

delegacja naszej szkoły składa kwaiaty pod tablicą epitafium

     W kruchcie kościoła znajduje się epitafium upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej, a w szczególności mieszkańców Zielonki:

  • Kapitana Mariana Rohozińskiego - pracownika Centrum Badań Balistycznych w Zielonce, zamordowanego w Charkowie.
  • Kapitana Konrada Marian Pawlikowskiego - pracownika Centrum Badań Balistycznych w Zielonce, zamordowanego w Katyniu.
  • Kapitana Kazimierza Bełdowskiego - pracownika Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, zamordowanego w Charkowie
  • Kapitana Janusza Bronisława Mroczka - pracownika Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, zamordowanego w również Charkowie.

epitafium katyńskie w kruchcie kościoła M.B.Częstochowskiej w Zielonce

 

tekst, fot
opracowanie: autor strony

autor: Anna Rozalska Opublikowano:2012.04.19 Aktualizacja strony: 2013.04.27 Start