Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Korczaka w Zielonce
Festyn szkolny 29 maja 2004
pod hasłem "Rycerstwo"

program ||| Relacyja ||| Poezyje - Konkurs ||| Zamki - Konkurs ||| Portrety - Konkurs ||| Potyczki rycerzy

       
       Marszałkiem festynu został mianowany rycerz Grzegorz z Zalesia, a pomocne mu były panie Anna, Marta, Mirosława. Księżna Joanna nadzorowała bacznie zabawy, krotochwile i walki mierząc zgodność z duchem historii.
       Główna sala Festynu umajona od polepy do powały, obwieszona chorągwiami rycerskimi, które na zamorskich bambusowych drągach wetkniętych w okratowania otworów dwornych powiewały herbami znakomitych rodów.
       Giermkowie najmłodsi przygotowali obrazy zamków olbrzymie jak opończe, zawieszone gęsto aż mury przysłoniły.


rozpoczęcie na sali gimnastycznej o godzinie 10
powitanie gości,
a szczególnie powitanie
i przedstawienie braci rycerzy

prelekcja rycerza o czasach i ideałach rycerskich

rozstrzygnięcie konkursu literackiego (przew. jury p. Zajkowska)

recytacje i odczytanie nagrodzonych utworów literackich

prelekcja rycerza o zamkach średniowiecznych i o życiu zamkowym

rozstrzygnięcie konkursów plastycznych na Makietę Zamku i Portret Rycerza

prelekcja o stroju rycerskim i pokaz wdziewania ubioru rycerskiego

parada i konkurs na przebranie uczniów w stroje średniowieczne

koncert muzyki dawnej - chór szkolny i zespół muzyczny

pląsy średniowieczne w wykonaniu gości z bractwa rycerskiego

Pamiątkowe zdjęcie bractwa rycerskiego z marszałkiem Festynu

od godziny 12.30 zwiedzanie wystawy prac konkursowych i odwiedzanie stoisk tematycznych i kramów

 

      Jak to na Festynie byłoNa festynie było ciekawie. Podobało nam się wiele atrakcji związanych z rycerstwem.Na festynie można było uczestniczyć w konkursach rycerskich m.in.strzelanie z łuku, konkurs na najlepszą zbroję. Można było kupić różne drobiazgi. Na festynie można było zobaczyć wykład o rycerstwie. W sprzedaży było jedzenie na stoiskachi. Bilety wejściowe kosztowały 1zł. Dochody z festynu szły na cele szkolne.

SebastianS. i Piotr S. kl6A

loteria fantowa - losowanie rycerskich akcesoriów ufundowanych przez marszałka Turnieju i Festynu
ok. godz. 13.00 pokaz walk rycerskich na polance pod drzewami

       Jak to na Festynie było

       Dnia 29.V.2004 w naszej szkole odbył się I Festyn Rycerski. Jako zaproszeni goście przyjechali członkowie bractwa rycerskiego. Marszałkiem festynu został Grzegorz z Zalesia Stańczyk, a kasztelanową Joanna z Zielonki Zielenkiewicz.
       Jako pierwsze odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego. Przyznano wyróżnienie, III miejsce i dwa II. Nagrodzone zostały głównie wiersze.
       Później podano wyniki konkursów na makietę zamku i potret rycerza. Cieszyły się one wielkim zainteresowaniem, toteż w jednym z nich przyznano aż 6 nagród!
       Następnie członkowie owego bractwa zaprezentowali sposób zakładania zbroi i krótką walkę z wybranym uczniem. Nie każdemu podoba się bycie modelem! Rycerze owi też udzielili paru rad i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z marszałkiem festynu. Potem przystąpili do nagradzania w konkursie strojów.
       Nieco później mieliśmy czas wolny na zwiedzanie licznych stoisk. Na kilku z nich sprzedawano rycerski chleb ze smalcem, na innym były tosty, cola, ciasteczka, można było zrobić sobie zdjęcie w ramce, kilku chętnych stanęło w dybach, ktoś sprzedawał ciasto, były rzuty podkową i dyplomy rycerskie. Doszło nawet do spontanicznego pojedynku dwóch uczniów... Zwycięsko z niego wyszedł autor tego sprawozdania ;-)
       Jedna z dam dworu uczyła chętnych strzelania z łuku. Nieco później, ale zbyt późno dla niecierpliwych rycerzy, rozpoczął się pojedynek zaproszonych gości. Był on efektowny, zwłaszcza gdy wypuszczono całą piątkę rycerzy.
       Festyn był bardzo ciekawy, zwłaszcza że wielu uczniów popisało się inwencją w doborze stroju. Niestety dla niektórych był po prostu za krótki...

Kasia M. kl6B

       Festyn Rycerski - opowieść naocznego świadka

       Dnia 29 maja w naszej szkole odbył się festyn rycerski. Nasza szkoła gościła rycerzy z bractwa rycerskiego. Festyn rozpoczynał się o godzinie 10.00. Goście mówili o życiu w średniowiecznych zamkach i przybliżyli nam wiedze o ich bractwie. Po przemówieniu gości nasi nauczyciele przedstawili laureatów poszczególnych konkursów szkolnych. Był też jeden konkurs rycerski na najlepiej przebranego rycerza. Po rozdaniu nagród nasz szkolny chórek zaśpiewał pieśń rycerską pt. "BOGURODZICA" i inne piosenki. Następnie goście prezentowali ubiór średniowiecznego rycerza na naszym koledze omawiajac każdą poszczególną część. Później cała impreza przeniosła się na dwór. Uczniowie z klasy 5 wystawiali stolik z rycerskimi pamiątkami.Jedną z wielu atrakcji było strzelanie z łuku do celu, a także można było pasować się na rycerza. Można było zakupić dużo przysmaków. Najlepsza atrakcja była na końcu, gdyż rycerze przebrali się w swoje zbroje i zaczeli walczyć. Festyn skończył się o godzinie 15.00.

Paweł T. kl6C
poczta szkolnaautor: Anna Rozalska